Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
12.12.2019 21:35 - Македонски јазик
Автор: intelect Категория: Политика   
Прочетен: 256 Коментари: 6 Гласове:
-2 https://republika.mk/zivot/kaleidoskop/igor-dzambazov-gi-demantirashe-bugarite-makedonskiot-jazik-nepostoi-eve-vi-go/

И така не ви иди умот ...се повеќе сте сеир за Македонија и Македонците !!!Гласувай:
0
2Следващ постинг
Предишен постинг

1. 1997 - Високомерното държание на intelect не съответства на положението, значението, приноса на Р Северна Македония
13.12.2019 09:58
Не на място е да се прави на важна персона гражданин на държава, чийто принос в световната култура е български, чиято икономика едва крета, а името е на гръцка провинция.
По Македония жито као дренки, ама ако останам, камни ли ке ядам?
цитирай
2. shtaparov - "Македонскиот" jaзик е ...
15.12.2019 03:32
"Македонскиот" jaзик е политическо поньатие- не е лингвистическо кое значи,оти "македонскиот" е фалшив език,создаден на базата на Българския! Античките Македони на Филип и Александар не са го знаели тоja "jaзик",илинденските "македонци" исто не са го знаели! "Македонскиот" е малак западно-Бугарски диалект,направен од титовистите голем. Они од Бугарски диалект го прекрстиа на "македонски език",без да спазват никакви лингвистични правила и закони.
цитирай
3. intelect - Јас на Македонски јазик ви пишувам и ...
17.12.2019 16:23
Јас на Македонски јазик ви пишувам и ама ни малку не зависи македонскиот јазик од вашето глупаво мислење...
Многу е поважно прашањето што никогаш не го сфатив а богами и вие не знаете што сакаат Бугарите ,ги сакаат Македонците или ја сакаат Македонија...
цитирай
4. shtaparov - Јас на Ма...
25.12.2019 17:46
intelect написа:
Јас на Македонски јазик ви пишувам и ама ни малку не зависи македонскиот јазик од вашето глупаво мислење...
Многу е поважно прашањето што никогаш не го сфатив а богами и вие не знаете што сакаат Бугарите ,ги сакаат Македонците или ја сакаат Македонија...

Он "македонскиот" език не зависи и од твоето глупаво мисленье,оти световните езиковеди пишуват така:

"Кога ората од две неслични држави се разбираат без преводач,они не "сборуват" (не говорат) неслични (различни) езици,а сборуват на два различни диалекта,кои идат од еден обшт език!"

И понеже вие имате "език" од 1945 г. а ние имаме од неколку ильади години по-рано,значи вие говорите нашио език и го крадете од нас,а после лажете оти е "ваш" !

Затова вие требе да ни се извините за това,оти ни крадете езика и да напишете на учениците во вашите училишта,оти досега сте ги лъгали и они не говорат измисленио од руснаците "македонски" език,а си говорат западен Бугарски диалект!
цитирай
5. shtaparov - По таа причина не е лошо и ти да ...
25.12.2019 17:54
По таа причина не е лошо и ти да кажеш колку пари ти дават руснаците,за да пишеш тие улавштини и да лажеш како дрт циганин тука? Ти мислиш,оти ние не сме македонци и не знаеме од коj народ са македонците? Лажеш се: ние почти сите сме македонци од Бугарскиja род и нема лажлив мошеник во Москва,Белград или Букурешт,коj може да ни каже оти не сме Бугари! А ти проклето продажно копиле спираj да пишуваш глупости тука,оти ке си отимаш работа со неколцина вистински македонци- не од оние продажни фалшиви ментета,кои се во Скопската влада !!!
цитирай
6. intelect - Многу ми даваат. . сакаш да ти поз...
01.01 20:20
Многу ми даваат..сакаш да ти позајмам...немора да ми ги вратиш...само Македонец пишисе глуп еден...и Американциве почнаа да ми даваат :)
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: intelect
Категория: Политика
Прочетен: 180452
Постинги: 127
Коментари: 521
Гласове: 74
Календар
«  Февруари, 2020  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829