Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.08.2017 02:01 - Што значи Илинден
Автор: intelect Категория: Политика   
Прочетен: 254 Коментари: 2 Гласове:
-2Денес со потпишувањето на Бугарско-Македонскиот договор за првпат демек заеднички се слави Илинден меѓу двете држави и двата народи!!!
И ми се наметнува прашање всушност дали знаат воопшто Бугарите што слават Македонците на Илинден...
За да знаат Бугарите Македонија слави два настани и двата настани се и тоа како значајни за Македонската историја и двата настани се случиле на 2 Август.Едниот 1903 и другиот 1944!!!
Е сега не ми е јасно ако го оставиме илинден 903, тогаш ако е заедничка историјата значи Бугарите би требало да го слават и илинден  оној од 1944...а тој Илинден или создавањето на АСНОМ всушност буквално значи а  тоа  и Македонците го слават(во манастирот прохор пчински или помодерно бидеќи Србите недозволуваат во Пелинце )ослободување на Македонија од Бугарската окупација за време на втората светска војна и создавање на Македонска држава !!!
Е па наздравје нека ви е славјето...:)
Гласувай:
0
21. shtaparov - АСНОМ е една типично комунистич...
09.01 19:03
АСНОМ е една типично комунистическа организация с откровени престъпнически цели и замисли: ако вие него го славите,значи си славите вашите екзекутори и убийци,кои унищожиха 10% от македонците като ги прогониха,избиха и асимилираха. Другото престъпление на АСНОМ е орташкото (в съучастие с мракобесния сталино-димитровски унищожителен комунизъм) насилствено помакедончване на 1 млн. Българи във Вардарска (Западна) България и оставянето на тази хилядолетна Българска земя под престъпното управление на червените титофашистички окупатори!
цитирай
2. shtaparov - Ако "вие" (т. е. вашата ...
09.01 19:07
Ако "вие" (т.е. вашата несвестна върхушка) сравнявате Илинденци от 1903 г.,кои беха борци -за свобода с "илинденци" от 1944 г.,кои се бореха да оставят Македония под робство,значи вие не знаете що правите и сте дълбоко объркани морално и интелектуално. Ако "вие" правите това,значи още сте у IV клас и не сте дораснали за пети клас,нито дори за средно образование- вашиот акъл тогава е на нивото на децата,кои се оставят на секи мошеник да си ги лаже!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: intelect
Категория: Политика
Прочетен: 137913
Постинги: 109
Коментари: 394
Гласове: 69
Календар
«  Януари, 2018  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031