Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
13.02 21:23 - Кои се водечките бугарски компании во Македонија ?
Автор: intelect Категория: Бизнес   
Прочетен: 72 Коментари: 0 Гласове:
0 


Најголем годишен раст на добивката прикажале компании од автомобилскиот сектор, финансиите и дејноста со трговија и услуги. Најголем приход пак прикажала компанија од секторот трговија – популарна во бизнисот со трговските центри. Фирмите со бугарски капитал во земјава се пенетрирани речиси во сите бизнис сектори, но не сите дејности се подеднакво профиталбилни. „Таргет Груп“ ги анализира финансиските податоци за водечките бугарски компании кои работата во Македонија.

Бугарски компании со најголeми профити и приходи …

Од вкупно 636 компании кои во своето сопствеништво имаат најмалку еден менаџер-сопственик од Бугарија, „Таргет Груп“ ги рангира водечките, кои се издвојуваат според висината на приходите и добивките на годишно ниво. Анализата покажува дека не секогаш компаниите со најголеми приходи генерираат и најголеми профити. Исто така, одредени компании кои се подолу на листата според добивката прикажуваат највисоки стапки на раст на истата.


imageАнализирано според бројот на вработени, во првите пет спаѓаат рудникот БУЛМАК 2016 ДООЕЛ од Пробиштип со 749 вработени, РАМСТОРЕ МАКЕДОНИЈА ДОО од Скопје со 708 луѓе, ВИНЕРБЕРГЕР ДООЕЛ од Виница со 126 вработени, ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ од Скопје со 30 и М КАР ДООЕЛ од Скопје со 24 вработени. „Тарге Груп“ објави дека сите 636 компании кои во своето сопствеништво имаат бугарски газди и капитал, во 2018 година прикажале приход во износ од 351 милион евра и профит од 17,8 милиони евра, со што на годишно ниво е регистриран раст и по двата основи.Гласувай:
0
0Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: intelect
Категория: Политика
Прочетен: 180402
Постинги: 127
Коментари: 521
Гласове: 73
Календар
«  Февруари, 2020  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829