Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Моят блог в Blog.bg
Автор: intelect Категория: Политика
Прочетен: 157645 Постинги: 115 Коментари: 411
Постинги в блога
<<  <  5 6 7 8 9 10  >  >>
04.08.2012 19:21 - Земја
 
Земја - Никола Вапцаров
 
Категория: Политика
Прочетен: 3499 Коментари: 27 Гласове: -1
Каков народ се Бугарите?
Без да ве навреди вистината,прво мора да си одговорите на ова прашање па потоа да се мешате во создавањето на Ма...
Категория: Политика
Прочетен: 9970 Коментари: 55 Гласове: -5
Како се создаваше литературниот јазик
 Напис за кој мислев дека не треба да се заборава па ви го пренесувам!!!
 
Категория: Политика
Прочетен: 3317 Коментари: 19 Гласове: 0
 
Читаќи ги коментарите на неколкуте оставени  мои текстовини тука ,ми се наметнаа многу размисли околу  еден мој коментар(бугарските фалсификати и пропаганди за Македонија) кој сакам да го подкрепам еве со на почеток мал доказ,понатаму...
Категория: Политика
Прочетен: 4573 Коментари: 21 Гласове: 0
Тихомир Каранфилов
 
Македонското востание (познато како Кресненско) кое е кренато против османската власт на 17  октомври 1878 година (5 октомври стар стил),  по својата суштина преставува прва етапа во која се изразиле сите каракт...
Категория: Политика
Прочетен: 1314 Коментари: 6 Гласове: 0
НАЈГОЛЕМИТЕ ГРЧКИ ЛАГИ - РИСТО СТЕФОВ
Дел од неколкуте лаги според Ристо Стефов на Грците во однос на Македонија!Интересно истите со мала модификација можат да се поистоветат со Бугарските :)
Лага број 3: Не постојат Македонци
Категория: Политика
Прочетен: 738 Коментари: 0 Гласове: 0
Името не го даваме, но Бугари лесно стануваме
„Утрински весник“ во серија написи го истражува синдромот бугарски државјанства. Бугарско државјанство се добива најмногу за една година, за што се доволни само неколку докуме...
Категория: Политика
Прочетен: 3760 Коментари: 8 Гласове: 1
СОФИСKИТЕ НАЦИОНАЛНИ ФАНТАЗМАГОРИИ
Шиела баба лен
И така, се собрало минатиот петок во Софија, едно старо кафе-друштво, нам добро познато, малку помлади малку не толку млади, главно пензионери, академици, амбасадори, историчари, пр...
Категория: Политика
Прочетен: 666 Коментари: 1 Гласове: 0
Македонците во Бугарија
МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА ПОСТОЈАТ ВО СИТЕ ПОПИСИ ПО 1944 г.
од С. Ратевски, дипл. професор по историја
Категория: Политика
Прочетен: 5016 Коментари: 25 Гласове: 0
KOJ BESHE VANCHO MIHAJLOV
Nikogash ne stapna vo Makedonija!
Vancho Mihajlov, roden vo shtipsko Novo Selo, se shkoluval vo egzarhiski uchilishta, zavrshil srpska gimnazija vo Skopje, a studiral pravo vo Sofija
Категория: История
Прочетен: 1813 Коментари: 2 Гласове: 0
Погрешни и смешни се тврдењата на бугарската наука дека Македонскиот и Бугарскиот се два исти народи.Контрадикторно Бугарската историографија "не знае" како настанала самата Бугарска нација а од друга страна присвојува туѓи народи и н...
Категория: История
Прочетен: 1215 Коментари: 4 Гласове: 0
Mnogu chovechka krv mozheshe da bide poshtedena. Pa, 5 maj 1924 godina oznachuva presvrtnica vo istorijata na makedonskoto dvizhenje i taa presvrtnica ne beshe nitu kon ‘levo, nitu kon ‘desno, nitu kon napredok, nitu kon m...
Категория: История
Прочетен: 2615 Коментари: 3 Гласове: 0
<<  <  5 6 7 8 9 10  >  >>
Търсене

За този блог
Автор: intelect
Категория: Политика
Прочетен: 157645
Постинги: 115
Коментари: 411
Гласове: 70
Календар
«  Декември, 2018  
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31